Jedná se o aktuálně nejčastější styl připojení v České republice. Je oblíbené díky tomu, že má ADSL rychlost dostupnou naprosté většině republiky na vysokém standardu. U většiny poskytovatelů tak má ADSL rychlost od minimálních 40Mbit/s a došplhá se především ve větších městech až na stovkové hodnoty.

Jenže široká dostupnost je jedna z mnoha dalších výhod, a tak není jediný důvod jen ADSL rychlost, ale také i mnohé technické aspekty. Co o ADSL víme a čím je oproti jiným typům připojení specifické?

Víte o tom, že má ADSL rychlost pro stahování a nahrávání odlišnou?

Jedná se o jeden z těch nejčastějších omylů ve světě IT a internetu. Lidé si totiž myslí že dvojice v podobě download a upload, nebo stahování a nahrávání dat, je vždy v odlišném čísle. To ale není pravdou, protože to je specifikací právě tohoto připojení.

ADSL rychlost stahování je totiž mnohem větší než rychlost nahrávání. Jedná se z tohoto úhlu pohledu o takové připojení, které například nabízí dobré vlastnosti, jakmile sledujete média a stránky naprosto plynule a bez obtíží, ale pokud potřebujete data pravidelně nahrávat, tak vás může ADSL rychlost nepříjemně překvapit. Typicky to může být problém například v případě streamů, kdy nahrávající odesílají objemná data na datový server.

Velké pokrytí a stabilní signál

Oproti tomu nevýhodě, kdy ADSL rychlost nabízí odlišné nahrávání a stahování dat, je tady ohromná výhoda bezproblémové dosažitelnosti připojení, a dokonce také lepší kvality. Technické řešení pro ADSL je totiž mnohem jednodušší než pro spoustu jiných typů. Což je pochopitelně výhoda pro poskytovatele, ale ne pro zákazníka. Zákazníka by naopak mohlo zajímat, že je pro různá připojení charakteristické, že se jejich rychlost pohybuje v různém rozsahu podle vytíženosti sítě. Oproti tomu ADSL rychlost je neustále konzistentní a až na extrémy se zatížení neprojevuje.