Internet v dnešní době využívá prakticky každý a to včetně malých dětí, které si schopnost orientovat se v online světě osvojí velmi rychle. Máte-li děti, kterým dovolujete internet používat, měli byste myslet na jejich bezpečnost.
Na internetu jedině bezpečně
Internet je neskutečná hromada informací, které se mohou dostat ke komukoli – a to i k dětem. Úkolem zodpovědného rodiče tedy je zajistit, aby se dítko v online světě pohybovalo bezpečně, aby nereagovalo na podvodné emaily, nenavštěvovalo pochybné stránky a nekomunikovalo s podivnými lidmi.
V dnešním článku vám dáme několik rad, jak svým dětem zajistit bezpečný internet, tak určitě čtěte dál.
3 tipy pro bezpečný internet
Níže najdete celkem 3 užitečné tipy, s jejichž pomocí se vám podaří zaručit, že se vaše děti budou na internetu pohybovat bezpečně a to za všech okolností. Připraveni? Jdeme na to!
Tip první: nástroje pro rodičovskou kontrolu
I když možná chcete dát svým ratolestem určitou svobodu, co se internetu týče, měli byste mít přehled o tom, co na něm dělají, jaké stránky navštěvují a jaký obsah vyhledávají. Není nic špatného na tom, využijete-li pro tyto účely speciální nástroje pro rodičovskou kontrolu, které vám umožní zablokovat nevhodný obsah a zakázat přístup na nežádoucí stránky.
Tip druhý: informace o soukromých údajích
Rozhodně není na škodu, promluvíte si s dětmi o tom, co je a co naopak není vhodné na internetu sdílet. Vysvětlete jim, že není dobré, aby někde zveřejňovaly své soukromé údaje, jako je například adresa bydliště, telefonní číslo nebo celé jméno. Pozor i na zveřejňování fotografií, což se týká spíše starších dětí, které by měly vědět, že se neposílají fotografie cizím lidem, neodpovídá se na zprávy s žádostí o zaslání choulostivého obsahu a podobně.
Tip třetí: zabezpečení zařízení na Wi-Fi
Důležitým krokem je zabezpečení všech zařízení, která se v domácnosti připojují do sítě Wi-Fi, ať už se jedná o mobilní telefony, tablety, počítače nebo notebooky. Myslete i na kvalitní antivirový program, který se dá dnes nainstalovat jak do stolních počítačů či notebooků, tak i do tabletů či mobilů. Předejdete tak nechtěnému stahování malware či virů, které by v daném zařízení mohly napáchat neplechu.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.