792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

5G síť přichází i do České republiky, kde si ji můžete vyzkoušet?

5G síť přichází i do České republiky, kde si ji můžete vyzkoušet?

Publikováno: 10. 12. 2020402 slovČtení na 2 min.

Jedná se o další krok v modernizování bezdrátové sítě mobilních dat. 5G síť je nástupcem 4G LTE a slíbí až několikanásobně lepší výkon, který by měl bohatě stačit i na sledování videí ve 4K rozlišení či plynulou a ničím nerušenou práci s objemem dat.

Síť je aktuálně už funkční v několika zemích Evropské unie a zároveň i v několika asijských státech. V České republice je 5G síť zprostředkovávající 5G internet prozatím dostupná jen na několika málo místech k testovacím účelům. Do budoucna se ale plánuje rozšíření sítě i na území České republiky, jen co se podaří překonat některé z obtíží, které si popíšeme v dnešním článku.

Co blokuje 5G internet v České republice?

Stejně jako u všech jiných technologií se i 5G síť provozuje na daných frekvencích, ke kterým musí provozovatelé vlastnit práva. Tato práva jsou předmětem dražby, která se konala i u předchůdců technologie 5G. Český telekomunikační úřad se ale rozhodl změnit rovnováhu na českém trhu tím, že s dražbou 5G pásem čeká, dokud k současným třem operátorům T-mobile, Vodafone a O2 nepřidá čtvrtá společnost.

Kde můžeme 5G síť v Česku najít a jak se k ní připojit?

Testovací 5G síť v České republice již provozuje například gigant O2 ve středních Čechách a hlavním městě Praha. Konkrétně se jedná o pokrytí části Kolína a také městské části Praha 2. K síti se mohou bez jakýchkoliv dalších oprávnění připojit zákazníci modrého operátora vyzkoušet tak 5G internet v akci.

Jedinou překážkou jim může být technická bariéry, kdy jen modernější chytré telefony dokáží pracovat s vyspělejší technologií 5G. 4G a LTE jsou již technologiemi, bez kterých se současné smartphony neobejdou, ale 5G je stále výsadou je telefonů z posledních několika let. Investice do novějšího přístroje se ale určitě vyplatí, protože 5G síť je a bude budoucností.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.