792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Co je to ISDN a jaký má význam pro celosvětovou komunikaci?

Co je to ISDN a jaký má význam pro celosvětovou komunikaci?

Publikováno: 11. 1. 2022383 slovČtení na 1.9 min.

Pokud jste se nikdy nezajímali o výpočetní technologie, nebo se nepohybujete v technologickém prostředí, tak nejspíš pojem ISDN vůbec neznáte. Věřte ale, že je ISDN jediným důvodem, proč fungují všechny výpočetní sítě po celém světě na stejné bázi a mohou navzájem komunikovat.

Dá se tak jednoduše říct, že je ISDN jedním společným standardem nejen pro připojení k internetu, ale zprostředkovávat může například i volání a další telekomunikační a datové služby. V rámci dnešního článku se tak setkáme s ISDN mnohem hlouběji. Představíme si vlastnosti ISDN a zároveň způsoby, jak dokáže globálně standardizovat přenos dat.

Standardizace pomocí přípojek

Je zcela jedno jestli používáme připojení k internetu, snažíme se někam dovolat, nebo libovolnou polovodičovou sítí posíláme signál. Ve všech těchto případech jsou odchozí signály standardizovány pomocí přípojek ISDN. Běžně potkáváme dva druhy přípojek, které se liší počtem aktivních a datových kanálů. Podle toho jsou jednotlivé přípojky ideální na různá místa v síti. Tedy například na koncové body, nebo jenom libovolné uzly.

Jak funguje v rámci připojení k internetu?

Připojení k internetu v rámci ISDN funguje tak, že je signál převáděn mezi jednotlivými sítěmi. Analogové sítě, které se starají o dálkový přenos dat totiž potřebují data specificky komprimovat a poté opět rozkódovat na výstupu.

Prakticky se tak dá říct, že cokoliv, co pomocí našeho připojení k internetu odešlete do sítě kupříkladu v Brazílii, se nejdříve musí přeložit, projít zcela odlišnou sítí, a naopak správně dekódovat na koncovém bodě. Všechno to zní opravdu složitě že ano? Přidejte si k tomu fakt, že tyto procesy probíhají v řádu jednotek a desítek milisekund. A to by bez standardu, jakým ISDN je, bylo naprosto nemožné.

 

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.