792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

ČTÚ chce regulovat mobilní trh

ČTÚ chce regulovat mobilní trh

Publikováno: 28. 3. 2019355 slovČtení na 1.8 min.

ČTÚ chce regulovat mobilní trh, společnost o tom informovala na svých oficiálních stránkách. K tomuto rozhodnutí ČTÚ vede skutečnost, že mezi hlavní trojicí mobilních operátorů na českém trhu nepanuje vůbec žádná konkurence. O neexistující konkurenci mezi mobilními operátory se ČTÚ přesvědčil po provedení testu datových a hlasových služeb.

Mobilní trh v ohrožení?

Provedenou analýzou, kterou ČTÚ provedl, vyšlo najevo, že na mobilním trhu funguje forma oligopolu. Jinými slovy to lze vysvětlit tak, že operátoři mezi sebou mají nepsanou neoficiální dohodu, která určuje, jak postupovat, aby došlo k znevýhodnění zákazníků.

ČTÚ dalo operátorům možnost vyjádřit se k tomuto prohlášení do měsíce od uveřejnění výzvy.

Jak se k tomu staví operátoři?

Tisková mluvčí mobilního operátora O2 Lucie Jungmannová uvedla, že s postojem ČTÚ absolutně nesouhlasí. Zároveň dodala, že vnímají pozitivně, že si regulátor v rámci zkoumání mobilního trhu všiml dlouhodobých problémů, na které se již úřad snažili několikrát upozornit. Mezi strukturální problémy podle ní patří například šedí operátoři a SIM karty, které jsou určené pro přátele a rodinné příslušníky státních zaměstnanců.

Co rozvířilo vody?

Možná vás zajímá, co se stalo, že se najednou začaly dít takové změny, kterých si až do této chvíle nikdo nevšímal. Za vším údajně stojí události, které se udály v poslední době – například skutečnost, že z výzkumu vyplynulo, že v České republice máme nejdražší služby v celé Evropě či fakt, o kterém jsme vám psali v jednom z našich posledních článků a to, že lidé s menšími platy platí za mobilní služby více než lidi, jejichž platy jsou daleko vyšší.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.