Využíváte při práci služební telefon? Na první pohled se to jeví jako super možnost, na stranu druhou je ale potřeba si uvědomit, že má váš zaměstnavatel právo na to, aby vás kontroloval.
Mít služební telefon je výhoda, ale…
Dostali jste od nadřízeného služební telefon a už jste v hlavě spřádali plány, jak s ním budete vyřizovat soukromé hovory zadarmo, protože vyúčtování za vás přece platí váš zaměstnavatel? Tak to pozor! Váš nadřízený si vás totiž může zkontrolovat!
Zaměstnavatel na to má omezené právo. Slovíčko „omezené“ používáme záměrně, protože ačkoli vám váš nadřízený dal tuhle možnost a platí za vás vyúčtování, nemůže vás šmírovat.
Na co má zaměstnavatel nárok?
Pokud máte služební telefon, pak určitě chcete vědět, na co má váš nadřízený nárok. V každém případě může sledovat vaši aktivitu na vyúčtování, což znamená, že ve výpisu jasně uvidí, jestli nevoláte na soukromá čísla. Pokud ano, můžete dostat napomenutí.
Zaměstnavatel ale nemá právo na sledování vaší aktivity, tedy toho, co na služebním telefonu děláte. Tohle právo by získal jedině v případě spáchání závažného trestného činu z vaší strany, nebo tehdy, pokud byste z firmy vynášeli citlivé údaje. I tehdy by vás ale zaměstnavatel musel informovat a navíc by své důvody musel obhájit i před soudem nebo příslušným úřadem.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.