792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Ochrana dat není žádná legrace. Poradíme vám, jak ideálně volit vaše hesla

Ochrana dat není žádná legrace. Poradíme vám, jak ideálně volit vaše hesla

Publikováno: 21. 3. 2024371 slovČtení na 1.9 min.

Ochrana dat je jednou z věcí, na kterou bychom měli rozhodně myslet. Ve světě moderních technologií totiž samotná data patří mezi jedno z nejcennějších vlastnictví každého z nás. U někoho je tak ochrana dat dokonce extrémně důležitá, protože může skrývat data obrovské hodnoty.

Hesla jsou přitom už sice starší, ale stále velice důležitý způsob ochrany. Zvolit opravdu dobré heslo ale nikdy nebylo a ani nebude nic jednoduchého.

Problém mezi pamatováním a důkladností

Aby byla naše ochrana dat mnohem dokonalejší, tak stačí používat opravdu velice dobrá hesla. To znamená nejen délku, ale také variabilitu použitých znaků. Jenže čím těžší takové heslo bude, tím hůře se nám bude pamatovat. Proto tak pro připojení k internetu do různých služeb lidé používají hesla, co se dobře pamatují. Nebo co hůř, ukládají si je na nebezpečná úložiště.

Dá se heslo vůbec uložit bezpečně?

Nebezpečná úložiště jsme napsali schválně, protože i úložiště hesel může být problémem. Drtivá většina lidí používá hlavně prohlížeče, což je sice celkem bezpečné, ale má to svoje velké nedostatky. Existují ale specifické servery a služby, které díky velice kvalitnímu zabezpečení přístupů a šifrování dokáží ochránit hesla, i když jsou vlastně jejich obrovskou databankou.

Ochrana dat díky kvalitnímu heslo

Ta nejjednodušší cesta k tomu, jak má heslo vypadat, je především dobrá kombinace nelogických znaků. I když například použijeme kombinaci znaků a písmen, která ale dává slovní smysl, tak bude pomocí některých útoků jednoduše překonatelná. Heslo by tak mělo být z nepříliš užívaných běžných slov. Mělo by přitom kombinovat velká a malá písmena, čísla a ideálně i speciální znaky. To vše dohromady dokáže opravdu ztížit potencionální útoky na vaše účty a hesla.

 

 

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.