Paměťová média jsou obecně známý pojem a pro drtivou většinu lidí i věc, kterou třeba i každý den používají. Uložit fotografie, písničky, dokumenty, data nebo třeba filmy na paměťové zařízení je velmi snadné a zvládne to každý. Ačkoli většina lidí paměťová média často používá, na jejich zabezpečení myslí jen hrstička z nás.

Co jsou paměťová média?

Mezi paměťová média můžeme zařadit například asi nejvíce známý USB flask disk, což je jakási klasika v tomto odvětví, kterou by neznal opravdu jen málokdo. Dále sem patří i prostornější a kapacitnější externí disky, které nabízí daleko více prostoru pro ukládání osobních i pracovních dat a jsou logicky i mnohem dražší.

USB flash disky používáme stále méně

Ačkoli jsou USB flash disky praktické, protože jsou velmi malé a nosit je tak můžete všude s sebou, jejich popularita v posledních letech klesá. Ani externí zařízení na tom nejsou o moc lépe, i u nich byl za poslední dobu zaznamenán jistý pokles. Naopak nárůst obliby roste u cloudových zařízení, pro které se rozhoduje stále více lidí.

Podle statistik ukládá svá data na paměťová zařízení celkem 98 % Čechů, přičemž 78 % dává přednost externím diskům a 42 % ukládá data přes internetové servery.

Se zabezpečením je to na pováženou

Na paměťová zařízení často ukládáme i soukromé, citlivé nebo důležité údaje. Co se ale zabezpečení týče, není to žádná hitparáda. Jen 18 % lidí totiž svá data uložená na paměťovém médiu zašifruje.