792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

V České republice letos došlo k ukončení provozu 3G sítí!

V České republice letos došlo k ukončení provozu 3G sítí!

Publikováno: 21. 12. 2021378 slovČtení na 1.9 min.

Jednou z technologických oblastí, ve kterých je cítit největší posun, jsou telekomunikační služby. Zatím co poměrně nedávno ještě nebyl automatický ani internet v mobilu, tak dneska se už operátoři předhánějí v jeho kapacitách a rychlostech na vysoké úrovni.

Technologie přenosu mobilních dat je označovaná jako G. Nějakou dobu je tu s námi již vysoce kvalitní 4G+ a po republice se konečně rozšiřuje i globálně nejmodernější síť typu 5G. To všechno znamená, že se stále méně využívá stará síť 3G. A to logicky dospělo k bodu, kdy ji operátoři zcela přestávají provozovat.

S odchodem 3G o nic nepřicházíme

Sice by se dalo namítat, že mohou být i tací, jejichž mobilní telefony spoléhají na starou technologii 3G. K tomu je nutné poznamenat, že mobilní internet touto technologií už dávno nemá takové rozšíření, jaké je nutné pro fungování moderní společnosti. Zcela naopak se jeho pokrytí neustále zmenšuje, a tak v moment vypnutí bude 3G dostupné jen na několika málo místech.

Odstávka pomůže modernějším službám

Ačkoliv fungují moderní technologie na trochu jiné frekvenci, tak je každá uvolněná frekvence pomocí. Jedním z důvodů, proč operátoři v České republice i globálně ukončují podporu 3G, je uvolnění dvou gigabitového pásma. V tomto pásmu je možnost posílit některé služby, které nabízí mobilní internet standardu 4G. Jde například o 4G+ utilitu s názvem VoLTE, podporující kvalitu hovorů.

5G v Česku konečně roste

Poměrně dlouhé přežití standardu 3G podporoval i fakt, že se dost dlouho čekalo na otevření pásem pro moderní mobilní internet 5G. To se ale v rámci letošního roku stalo minulostí a aktuálně nejlepší síť 5G nabízí Vodafone. Užít si 5G funkcí ale můžete u všech operátorů, jen u některých je stále pokrytí poměrně nízké a nedostačující.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.