IP adresa je jednou z velice důležitých adres, které v rámci připojení k internetu a vůbec celé komunikace v rámci lokálních i globálních sítích používáme na denní bázi. Bez jakékoliv nadsázky můžeme říct, že bez IP adresy nemáme šanci zajistit komunikaci v sítích tak, jak je známe do dnes.
Z toho důvodu je tak IP adresa velice komplexní záležitostí. My se dnes přitom podíváme na její základní funkce a také na jejích hlavní složení.
Z čeho se skládá IP adresa?
IP adresa se skládá z jednotlivých částí, které jsou odděleny buď tečkami nebo pomlčkami. To záleží na tom, zdali používáme IPv4 nebo IPv6. V rámci lokální sítě ale budeme používat jenom IPv4, která je tvořena čtyřmi číselnými hodnotami. Pro připojení k internetu je důležitá proto, že pomáhá najít konkrétní síť a v rámci hierarchie podsítí také zařízení, které má data přijmout.
Proto tak známe takzvanou síťovou a klientskou část. Data, která přes připojení k internetu plují tak jdou po prvních většinou třech číslech (jejich počet určuje maska podsítě), aby našla správnou síť. Až poté poslední číslo znamená unikátní označení klientské stanice v síti, což znamená zacílení na správné zařízení.
IP adresa je více, než jen adresa
V rámci IP adresy můžeme najít mnohem více vlastností, než je jenom určení konkrétní adresy jednoho stroje. Jsou například vymezené takzvané speciální adresy. Ty v rámci připojení k internetu mohou být například identifikátory tzv DNS severů. Uvnitř sítě pak mohou znamenat vstupní bránu v podobě routeru a další možnosti.
Mimo toho je důležité říct, že mají IP adresy svoje číselné rozsahy. Podle toho tak poznáte, že některé rozsahy patří hlubokému internetu, následně pak poskytovatelům připojení k internetu a konečné jsou rozsahy pro lokální sítě.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.