792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Za volání a posílání SMS do zemí Evropské unie platíme méně

Za volání a posílání SMS do zemí Evropské unie platíme méně

Publikováno: 16. 5. 2019346 slovČtení na 1.7 min.

Od poloviny května letošního roku platí nařízení Evropské komise, které udává snížení cen za volání a posílání SMS zpráv do zemí Evropské unie. Ceny hovorů a smsek by tak měly být až o polovinu levnější nežli doposud.

Za kolik se volá a píše do zemí Evropské unie?

Nařízení Evropské komise platí od 15. května, kdy bylo komisí nařízeni, že minuta volání do zemí Evropské unie musí stát maximálně 19 centů, v přepočtu na naše české koruny je to pak 4,9 Kč. Co se týče SMS zpráv, pak bylo komisí nařízeno, aby jedna SMSka stála maximálně 6 centů, což si opět přepočítáme na české koruny a dostaneme se k číslu 1,5 Kč za SMS bez DPH.

Proč ta změna?

Evropská komise nařízením reaguje na zrušení roamingu, ke kterému došlo již v roce 2017. Čeští zákazníci tak mohou využívat tarify i mobilní data v zahraničí neomezeně.

Jak se slevy projevily u operátorů?

Určitě vás zajímá, jak se nařízení dotklo našich operátorů. Jak na skutečnost, že se má do zemí Evropské unie volat až o polovinu levněji zareagoval Vodafone, O2 a T-Mobile?

Vodafone zlevnil své služby dokonce jako úplně první. Cena za volání byla snížena na 5,80 Kč za minutu, cena SMS zprávy pak na 1,8 Kč.

Pozadu nezůstal ani modrý operátor O2. U toho se zákazníci dočkali nové ceny za minutu volání, která teď stojí 5,89 Kč, navíc k tomu nabízí balíček Chytré volání do zahraničí, který stojí 199 Kč měsíčně a díky němu mohou uživatelé volat neomezeně na slovenská čísla a do ostatních zemí pak jedna minuta stojí 3,50 Kč.

Růžový operátor T-Mobile má stejnou cenu za minutu volání jako O2, tedy 5,89 Kč. Za SMSku si u tohoto operátora zaplatíte 1,86 Kč.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.