792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Jak připojit a nastavit standardní VDSL modem?

Jak připojit a nastavit standardní VDSL modem?

Publikováno: 17. 3. 2022385 slovČtení na 1.9 min.

VDSL modem je základním síťovým prvkem, který musíme mít v případě, kdy chcete využívat připojení k internetu pomocí VDSL technologie. Ve většině případů je VDSL modem jednoduchým zařízením, kterému stačí jenom základní nastavení a instalace k tomu, aby modem VDSL začal okamžitě plnit svoji úlohu přenosu internetového připojení.

V rámci dnešního článku si popíšeme základy, jak připojit modem VDSL k síti a připravit jej k okamžitému užívání. V průběhu celého článku navíc budeme postupovat tak, aby dokázal připojení k internetu přes VDSL modem nastavit i naprostý nováček v IT.

Jak VDSL modem zapojit do sítě?

Hned první věcí je samozřejmě zapojení modemu do síťového rozhraní. Když dostanete nový modem, tak se standardně dodává také se sadou základních kabelů. Napájecí konektor je ve většině případů kulatý a jednoduše jej díky trafu dokážete rozeznat. Oproti tomu mezi zbylou kabeláží může mít nováček trošku nepořádek.

Model VDSL k telefonní síti připojujeme čtvercovým kabelem, který připomíná standardní síťový kabel, jen je o něco menší. Na tuto telefonní koncovku budeme mít v domácnosti také telefonní zásuvku. Pro běžné připojení k internetu se jednoduše zapojí telefonní linka do slotu WAN, který automaticky zapojí modem do sítě.

Připojení zařízení a konfigurace

Naprostá většina modemů m automatický konfigurátor, který vám většinu práce usnadní. V moment, kdy tak připojíte VDSL modem do sítě a zároveň přes LAN kabel propojíte první zařízení, proběhne automatická konfigurace. Poskytovatelé připojení k internetu navíc automaticky dodávají kupované modemy rovnou nastavené na hodnoty sítě. To, že síť funguje, jak má poznáte nejen podle připojení, ale také podle četnosti blikání LED diod. V manuálu vždy můžete najít, jaká frekvence a barva diod je správná. Pokud je podle návodu, tak připojení funguje perfektně.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.