792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Kteří poskytovatelé internetu v ČR využívají 5G sítě a kde je dostupná?

Kteří poskytovatelé internetu v ČR využívají 5G sítě a kde je dostupná?

Publikováno: 9. 11. 2021392 slovČtení na 2 min.

Dlouho se poskytovatelé internetu u nás rvali o vysílací pásma, která opravňují ke komerčnímu využívání technologie 5G. Nyní už poskytovatelé internetového připojení s různou úrovní aktivity pomalu zprovozňují 5G po celé České republice a dávají svým klientům tak možnost novějšího, dokonalejšího připojení k internetu.

Ne všichni poskytovatelé připojení k internetu jsou v tomto ohledu ale tak aktivní, jak by mohli být při plném nasazení sil. A přesně tito poskytovatelé internetu tak budou cílem dnešního článku. Podíváme se především na ty, kteří se snaží připojení k internetu se standardem 5G dostat do co nejvíce odběrných míst v naší zemi. Někteří poskytovatelé připojení totiž dokázali udělat v tomto ohledu výrazný skok.

Rekordmanem v Česku je společnost Vodafone

Aktuálně je největším rekordmanem společnost Vodafone, které ostatní poskytovatelé internetu z dálky koukají na záda. Víceméně ve všech krajích republiky už má společnost Vodafone, alespoň některé body, odkud má k moderní síti přístup.

Nutné je zmínit, že se počet přístupových bodů počítá na nižší, než jsou krajská města, tak se stále nemůžeme bavit o jakémkoliv plošném pokrytí. I přesto ale silně zalidněná místa v Česku mohou přijímat signál standardu 5G a využívat tak novější připojení k internetu.

O2 naopak zůstává stále na místě

Zatím co Vodafone je velkým příklad, tak ostatní poskytovatelé internetového připojení zůstávají daleko za předpokládaným očekáváním. Společnost O2 je konkrétně poskytovatelem, který jako vůbec první začal pracovat s 5G na testovacích místech v České republice.

Od té doby ale prošla poměrně dlouhá evoluce, byly rozebrány různá vysílací pásma a další aspekty, ale společnost O2 se bohužel nehnula. Veškerá místa, kde je od O2 dostupné připojení k internetu formou 5G, je stále jenom trojice původních testovacích bodů.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.