792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Měření rychlosti internetu je volně dostupný nástroj k ověření vašeho připojení

Měření rychlosti internetu je volně dostupný nástroj k ověření vašeho připojení

Publikováno: 9. 3. 2021365 slovČtení na 1.8 min.

Měření rychlosti internetu je volně dostupný nástroj, který najdete rovnou na desítkách různých stránek od různých poskytovatelů. To je důvod, proč je měření rychlosti připojení k internetu tak oblíbené, ale zároveň i důvod, proč nemusí měření rychlostivždycky fungovat tak, jak by si konkrétní poskytovatelé přáli.

Každý druh měření rychlosti internetu totiž používá mírně odlišný algoritmus měření rychlosti internetu a díky tomu mohou být různé výsledky měření i v krátkém časovém rozmezí. Dnes si popíšeme, jak měření rychlosti internetu vlastně funguje.

Na čem je měření rychlosti internetu založené?

Jedná se o speciální nástroj, který se používá pomocí klasického webového rozhraní, tedy prohlížeče. Měření rychlosti internetu řádově trvá vteřiny až desítky vteřin, během kterých dochází k odesílání takzvaných testovacích paketů na vzdálen server a jejich návrat. Algoritmus podle prodlevy mezi odesláním a přijetím dokáže propočítat přibližnou rychlost internetu v daný moment.

Měření rychlosti internetu tedy používá datový paket. Jedná se o datový soubor, který se užívá mnohdy k takzvanému měření odezvy. Pomocí testovacího paketu se měří například odezva konkrétních webových stránek, rychlost odpovědi aplikací a uvádí se jako takzvaný ping, který nejlépe znáte z online her nebo z příkazu ping v rámci příkazového řádku Windows.

Je měření rychlosti internetu opravdu přesné?

Mnohdy se může stát, že nástroj měření internetu bude v různých denních dobách, nebo u různých nástrojů ukazovat rozdílné hodnoty. Problémy mohou být jak na straně testovacích serverů, tak i na straně poskytovatele webového připojení. Jen častější testy, které budete jednou za čas porovnávat vám opravdu ukážou, jestli je problém s vašim nestabilním připojením.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.