792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Nezašifrovaná hesla na Facebooku byla přístupná zaměstnancům

Nezašifrovaná hesla na Facebooku byla přístupná zaměstnancům

Publikováno: 4. 4. 2019281 slovČtení na 1.4 min.

Nezašifrovaná hesla se díky chybě programátora ukládala na interní servery, ke kterým mělo přístup více jak 20 000 zaměstnanců. V ohrožení tak bylo až 600 milionů uživatelských účtů.

Nezašifrovaná hesla byla snadno k dohledání

Nezašifrovaná hesla se kvůli chybě programátora ukládala do textového souboru na interní server, ke kterému má přístup více jak 20 000 zaměstnanců. Na serveru se mimo jiné našla data pocházející už z roku 2012. Z toho plyne, že jedna chyba způsobila ohrožení až 600 milionů uživatelských účtů.

Nezašifrovaná hesla nebyla zneužita

Sociální síť Facebook se k této chybě přiznala a zároveň vydala prohlášení, že hesla v nešifrované podobě uložená v textovém souboru nebyla zaměstnanci zneužita.

Proti tomu se ale ohradil IT Expert Brian Krebs, který problém s ukládáním nezašifrovaných hesel odhalil. Brian Krebs je toho názoru, že tuto chybu zneužívalo mnoho vývojářů. Důkazem je přístupový protokol, který zaznamenal více než 9 milionů přístupů od 2000 různých zaměstnanců.

Preventivní změna hesla

Programátorská chyba, která celou tuhle spoušť způsobila, již byla odstraněna. Facebook se dále rozhodl, že kontaktuje všechny, kterých se mohla daná chyba během posledních let dotknout. Vyrozumění tak dostane několik stovek milionů uživatelů Facebook Lite, dále pak desítky milionů uživatelů Facebooku.

Z preventivního hlediska vám můžeme doporučit, abyste si heslo na sociální síť Facebook raději změnili.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.