792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Proč je vaše Wi-Fi pomalá a jak ji zrychlit

Publikováno: 15. 5. 2025515 slovČtení na 2.6 min.

Platíte si rychlé připojení, ale stránky se načítají pomalu, videohovory zamrzají a stream se seká? Možná je problém právě ve vaší Wi-Fi síti. Ne každý ví, že výkon Wi-Fi neovlivňuje jen poskytovatel internetu, ale i řada dalších faktorů, které máte přímo doma. Proč je vaše Wi-Fi pomalá a jak ji zrychlit? Dobrá zpráva je, že většinu z nich zvládnete vyřešit sami a rychle.

Umístění routeru je základ

Spousta lidí schovává router za skříň, pod stůl nebo vedle televize. Jenže právě taková místa výrazně tlumí signál. Router patří do středu bytu, ideálně do otevřeného prostoru a na vyvýšené místo. Čím méně překážek (zdi, nábytek), tím lépe se signál šíří.

Nepoužívejte staré zařízení

Router starý 5 let? Možná ještě funguje, ale nestíhá moderní standardy jako Wi-Fi 5 nebo Wi-Fi 6. Novější zařízení mají vyšší rychlosti, lepší stabilitu i bezpečnost. Pokud je váš router starší než 3–4 roky, je čas se poohlédnout po náhradě.

Váš soused může být problém

Žijete v bytovce? Pak s vámi sousedí desítky dalších Wi-Fi sítí. Všechny se snaží používat stejné frekvence a navzájem si ruší signál. Pomůže změna kanálu ve vašem routeru, ideálně na ten, který je méně vytížený. Moderní routery to často umí nastavit automaticky.

Pomůže mesh

Máte dobrý signál v obýváku, ale v ložnici se sotva načte e-mail? To je běžné, hlavně u větších bytů nebo domů. Řešení? Mesh Wi-Fi systém, síť několika jednotek, které si mezi sebou předávají signál a pokrývají celý prostor rovnoměrně. Už žádné mrtvé zóny.

Zkontrolujte, kdo vám síť vytěžuje

Možná někdo ve vaší domácnosti stahuje obrovské soubory, hraje online hry nebo streamuje ve 4K. Nebo se k síti připojil neznámý návštěvník z minulosti. Přes administraci routeru zjistíte, kdo je připojený, a případně jim přístup omezíte. Pomoci může i nastavení tzv. QoS (Quality of Service), které upřednostní důležitý provoz, třeba vaše pracovní hovory.

Restart je pořád silný nástroj

Zní to jako klišé, ale často stačí restartovat router, aby se věci daly do pořádku. Obzvlášť pokud ho nerestartujete celé týdny, může docházet ke zpomalení. Naplánujte si automatický restart třeba jednou týdně v noci.

Nemusíte být IT odborník, abyste si doma zrychlili internet. Stačí pár úprav, správné umístění, moderní router, případně mesh síť a základní přehled o tom, co se ve vaší síti děje. Internet je dnes základní nástroj pro práci i zábavu.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.