Provozovatelé sociálních sítí se nedávno pořádně zapotili: v Turecku totiž dostali pokutu ve výši deseti milionů lir – v přepočtu 27 milionů korun. Pokuta byla za porušení nového zákona o sociálních sítích.

Nový zákon byl v platnosti od července

V červenci tohoto roku byl v Turecku uveden v platnost nový zákon, který místním úřadům umožňuje  blokovat a mazat zveřejněný obsah. Tento zákon poskytovatelům sociálních sítí nařizuje, aby jmenovali zástupce, který bude tureckým úřadům k dispozici.

Provozovatelé sociálních sítí dostali pokutu

Pokutu ve výši deseti milionů lir dostali provozovatelé sociálních sítí za to, že nedodrželi pravidla. Jakmile totiž uplynulo přechodné období, některé sociální sítě nejmenovaly svého zástupce – konkrétně šlo o Facebook, Instagram Periscope, YouTube, Twitter a TikTok. Tyto sociální sítě, které neuvěřitelný dosah, dostaly pokutu, protože nedodržely to, co jim stanovil zákon.

Ve hře je další pokuta

Pokud provozovatelé sociálních nesplní požadavky ani do budoucna, je ve hře další pokuta. Ta už by dosahovala výše 30 milionů lir, v přepočtu na naše peníze by se jednalo o částku 81 milionů korun.