792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Víte, co je to optický internet? Představíme vám ho od základů po zajímavosti

Víte, co je to optický internet? Představíme vám ho od základů po zajímavosti

Publikováno: 25. 2. 2021399 slovČtení na 2 min.

Optický internet neboli internetové připojení realizované pomocí optického kabelu, je moderní technologií přenosu dat na libovolné vzdálenosti s výhodami, které jsme do nedávna nebyli schopni využívat. Optický internet je vysoce spolehlivý, velice stabilní v rychlosti i na velké vzdálenosti, a navíc kompletně bezúdržbový.

Samotný optický internet ale není zdaleka vše, co ovlivňuje výslednou rychlost, na jakém vaše internetové připojení pracuje. V dnešním článku si představíme optický internet včetně všech jeho výhod.

Proč je optický internet tak rychlý?

Tou největší výhodou, která je už celosvětově známá je pochopitelně vysoká rychlost, na které je optický internet schopný pracovat. Jak je to možné? Optický internet je totiž přenášený pomocí optického vlákna uvnitř optického kabelu. Vše se zde netočí kolem elektrického impulsu vedeného ve vodiči, ale kolem optického paprsku, který přenáší data z jednoho bodu do druhého. Nic rychlejšího, než světlo neznáme, a právě díky tomu jsou optická přenosová média bezkonkurenčně rychlá.

Průkopová technologie původem z CERN

Není ani tak velkou zajímavostí, že se spousta technologií rozrostla po světě z různých výzkumných a akademických míst. Internet tak jak ho známe byl dříve jen univerzitní sítí, stejně tak začínala i nejpopulárnější sociální síť v ČR Facebook. Jiný příběh nemá ani optický internet, kdy optická vlákna byla původně testována v CERN v rámci výzkumu rychlosti světla a při něm se přišlo už dávno na jejich praktické využití.

O rychlosti přenosu rozhodují také koncové body

Optický internet má přenosovou rychlost na vysoké frekvenci a díky chybějícímu odporu zde není ani ztrátovost signálu a dat. Co je ale rozdílné, je technologie na základě, které je internetové připojení přivedené až k vám domů. Rozlišuje se na FTTB a FTTH, což jsou zkratky fibre to the building a fibre to the home. Pochopitelně rychlejší metodou je druhá zmíněná, protože FTTH ústí přímo u vašeho zařízení v domácnosti.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.