792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Využíváte pozemní televizní vysílání? Připravte se na změny!

Využíváte pozemní televizní vysílání? Připravte se na změny!

Publikováno: 23. 5. 2019277 slovČtení na 1.4 min.

Diváky využívající pozemní televizní vysílání čekají změny již letos v listopadu, kdy dojde k postupnému vypínání televizního signálu DVB-T, které bude nahrazeno novým standardem DVB-T2.

Pozemní televizní vysílání se bude měnit postupně

Pokud využíváte pozemní televizní vysílání, měli byste se na změny připravit s dostatečným předstihem, ačkoli je pravda, že ke změnám bude docházet postupně. Postup bude vlastně velmi podobný, jako když se vypínala analogové vysílání.

Co byste měli udělat?

Nyní máte na výběr ze dvou řešení. Jedním z nich je přejít na některý jiný typ vysílání, satelitní, kabelové nebo internetové vysílání v podobě chytré internetové televize.

Druhým řešením je poté pořízení nového zařízení, schopného přijímat signál v DVB-T2 s kódováním HEVC.

Bez kódování to nepůjde

Podpora kódování je v tomto případě nezbytná. V České republice budou fungovat pouze ty přijímače, které dokážou rozeznat kodek HEVC. Pakliže to televize nebo setobox nedokáže, uvidí diváci pouze černou obrazovku, nebo naopak uslyší pouze zvuk.

Pokrytí všude

Dobrou zprávou je, že signál DVB-T2 již funguje úplně všude, za což vděčíme přechodovým vysílačům. Do budoucna by u nás měl fungovat pouze nový standard digitálního vysílání, s tímto krokem se počítá do roku 2021.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.