792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Co jsou to DNS servery a proč jsou pro internet důležité?

Co jsou to DNS servery a proč jsou pro internet důležité?

Publikováno: 7. 12. 2023360 slovČtení na 1.8 min.

DNS servery jsou velice specifickou službou, která je zároveň extrémně podstatná pro fungování dnešního internetu. Bez jejich funkce bychom si totiž nemohli pamatovat klasické názvy webových stránek, ale adresu fyzického uložení jejich serveru.

To je důvod, proč jsou dnes DNS servery naprosto nepostradatelné k tomu, aby internet mohli využívat nejen odborníci, ale také samotní laici. Dnes se přitom podíváme hlouběji do toho, jak mohou fungovat.

Funkce DNS severu ve zkratce

Představíme si krásný příklad. Rozhodneme se, že se chceme podívat na webové stránky pripojto.cz, abychom našli ideální tarif připojení k internetu. V rámci tohoto připojení přitom zadáváme do prohlížeče slovní název tak, jak ho známe.

Prohlížeč se ale v ten moment musí zeptat DNS serveru, jestli nezná adresu fyzického serveru, kde jsou uložena data konkrétního webu. Pokud jej DNS zná, tak mu pak vrátí adresu. V tomto případě to je 77.78.106.36. Tento proces ale fungují na pozadí připojení k internetu, aniž by si toho uživatel všímal.

DNS serverů existuje celá řada

Pro připojení k internetu a jeho bezpečnost by rozhodně nebylo ideální, pokud by přitom existoval jenom jeden jediný DNS server. Zcela naopak, je jich opravdu celá řada, a jsou rozmístěny po celém světě. Vaše připojení tak má možnost vždy vybírat DNS server co nej nejblíže vaší pozici, pokud zrovna není nadměrně vytížený.

Samotný systém DNS totiž funguje tak, že uživatelské dotazy vždy přeposílá tam, kde je zrovna nejméně požadavků. Přitom v rámci připojení k internetu známe dva typy DNS serveru. První se nazývají jako kořenové, a jsou těmi hlavními v celém systému. Druhou kategorií jsou potom servery „cachovací“, které mají uložené dočasné tabulky z kořenových, a pokud si nejsou jisty výsledkem, tak se jich ptají.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.