792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Jak funguje datový limit v domácnosti a zahraničí?

Jak funguje datový limit v domácnosti a zahraničí?

Publikováno: 19. 1. 2023386 slovČtení na 1.9 min.

Datový limit je součástí všech moderních tarifů. Podle našich preferencí můžeme volit takový limit, který pro nás může být dostačující pro každodenní intenzivní používání internetu, nebo naopak můžeme mít neustále internet po ruce jen pro případné používání.

Jenže spousta lidí neví, jak funguje datový limit doma, versus jak stojí v zahraničí. Dnes se podíváme na ty nejběžnější případy, abyste se mohli vyhnout nepříjemným situacím, když vyjedete za hranice.

Domácí datový limit platí jen doma

Kdykoliv používáme mobilní internet v rámci domovské země, tak jsou pochopitelně podmínky stále dokolečka stejné. Jednoduše používáme zaplacenou službu tak, jak je deklarovaná v rámci základního tarifu.

Váš operátor vám totiž vždycky slíbí, že bude dodržovat dostupnost mobilní sítě v rámci konkrétní země. Může se nám stát, že se občas dostaneme mimo signál v horších oblastech, ale nebude si nás přebírat žádný jiný operátor, který by jinak mohl mobilní data zpoplatnit za jiných podmínek.

Výjimkou je Evropská Unie

V rámci EU se ale můžeme připravit na výjimku. Platí totiž pravidlo, že pokud máme tarif v jakékoliv zemi v rámci EU, tak při návštěvě dalších zemí čerpáme data stejně tak, jako kdybychom byli doma. A je jedno jak velký máme datový limit, nebo neomezený internet.

Jak je to mimo EU?

Jakmile ale vycestujeme mimo EU, tak přicházíme do takzvaných tarifních pásem. Pásma jsou u různých operátorů ceněna odlišně, a pokud nemáte speciální mobilní tarif s podporou zahraničních dat. Jednotlivá pásma mohou být velice odlišná a je dobré vědět, jaké jsou v nich podmínky. často se totiž můžeme potkat s opravdu velkými poplatky i za minimální datové kapacity, které sahají do stovek a tisíců korun. Standardně je ale potřeba takzvaný roaming nejdříve povolit, aby k takové „nehodě“ nedošlo.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.