792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Jak se tvoří MAC adresa a jak ji lze případně změnit?

Jak se tvoří MAC adresa a jak ji lze případně změnit?

Publikováno: 29. 12. 2022416 slovČtení na 2.1 min.

MAC adresa je speciální fyzickou adresou, kterou využívají všechny přístroje schopné fyzického připojení do sítě ke komunikaci. Na základě MAC adresy tak mohou mezi sebou jednotlivá zařízení komunikovat a předávat si důležité informace.

Každé zařízení si zvlášť dělá tabulku, kde vždycky figuruje MAC adresa a přidělená IP adresa, pomocí které komunikuje s okolím. Jenže kde se vůbec MAC adresa bere a lze ji změnit? To zjistíte na následujících řádcích!

Přidělena vždy unikátně

Zatím co IP adresy se mohou přidělovat dynamicky a v průběhu existence počítače se mnohdy změní i v dané síti, tak je naopak MAC adresa přidělována unikátně na celou dobu. A je jedno jestli používáme pevné připojení, nebo se naopak připojujeme přes bezdrátové připojení. Samotná MAC adresa vzniká na základě technické vybavení počítače a je přidělována k síťové kartě, kterou používá počítač v rámci připojení do sítě.

MAC adresa a její změna

V případě MAC adresy se spoléhá na to, že je neustále statická. Díky tomu lze tvořit dynamické tabulky, které přiřazují IP adresy k MAC adresám a na základě toho směrují data po síti. Jenže při připojení k internetu jsou zařízení, která mohou mít více MAC adres. Pro počítač může jednoduše adresa změnit podobu tím, že vyměníte síťovou kartu. Existují ale zařízení, jako například router, který má pro každý port svojí vlastní MAC adresu.

Proč se může více MAC adres hodit?

Otázkou zůstává, proč by vůbec zařízení mělo mít více MAC adres? Důvodem je to, že některá zařízení mohou komunikovat s více sítěmi. Například router jednoduše může fungovat tak, že na jedné straně spravuje lokální sítě, zatím co přes jinou síť například zprostředkovává internetové připojení, nebo dostupnost služeb. Pro každou síť, kterou router spojuje ale potřebuje unikátní IP, aby bylo možné směrovat data mezi sítěmi.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.