792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

V čem se liší ADSL a VDSL

V čem se liší ADSL a VDSL

Publikováno: 22. 5. 2018294 slovČtení na 1.5 min.

ADSL a VDSL jsou dva rozdílné pojmy, které si ale mnoho lidí plete. Navzájem je mezi sebou zaměňují nebo je považují ze ten samý. A to je chyba. Kdo se v této tematice alespoň trochu vyzná, ten moc dobře ví, že ADSL rozhodně není to samé jako VDSL a stejně tak je přesvědčen (stejně jako my), že by se tyto dva pojmy určitě neměly zaměňovat ani ztotožňovat.

DSL, ADSL, VDSL

Najednou se zdá, že těch pojmů je nějak moc, viďte? Nebojte se, pokud i vy patříte k lidem, kteří mezi nimi nevidí rozdíl, v následujících řádcích se dočtete, co jsou oba termíny zač a jaké jsou mezi nimi největší rozdíly.

Co je DSL?

DSL neboli Digital Subscriber Line je digitální uživatelská linka. Existuje jich několik druhů, které se rozdělují na další druhy. Pak jsou tu takové, které fungují skrze telefonní rozvody a v takovém případě mluvíme o již zmíněném ADSL a VDSL.

Co je ADSL?

ADSL neboli Asymmetric Digital Subscriber Line je asymetrická digitální linka, která má vyšší rychlost ve směru k uživateli a nižší rychlost směrem od uživatele. To znamená, že můžete využívat rychlé stahování, ale odesílání budete mít pomalejší.

Co je VDSL?

VDSL neboli Very High Speed DSL je symetrické připojení, u kterého je stejná rychlost jak směrem k uživateli, tak i směrem od něho. To znamená, že pokud používáte VDSL, využíváte stejnou rychlost internetu jak pro nahrávání, tak i pro stahování.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.