792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Jaké všechny položky v sobě skrývá pojem rychlost internetu?

Jaké všechny položky v sobě skrývá pojem rychlost internetu?

Publikováno: 13. 5. 2021380 slovČtení na 1.9 min.

Rychlost internetu je pojem, který je pro všechny naprosto nejzásadnější při pořizování nového internetového připojení. Jenže občas to dokáže být mírně zavádějící. Pochopitelně platí, že rychlost internetu je naprosto zásadním ukazatelem kvality připojení. Nemusí ale zdaleka znamenat úplně vše podstatné. Samotná rychlost internetu se navíc dělí na více skupin.

V dnešním článku si popíšeme základní pojmy kolem spojení rychlost internetu a také si řekneme, podle jakých kritérií volit správnou rychlost internetového připojení pro vaše užití.

Rychlost stahování, neboli download

První základní položkou, kterou rychlost internetu skrývá, je download. Velice rychle a jednoduše popsáno se jedná o rychlost, jakou je vaše internetové připojení schopno stahovat data ze vzdálených serverů. Rychlost internetu tak ovlivňuje ze všech nejvíce pro naprostou většinu aktivních uživatelů. Závisí na něm rychlost načítání webových stránek, nebo kvalita a plynulost načítání multimédií. Pochopitelně se velice silně odráží i na běhu online aplikací, sdílených pracovních prostorů, nebo hraní online her.

Upload, jako rychlost nahrávání dat

V mnoha případech ale zároveň potřebujete data na internet nahrát. Může jít například o jakékoliv nahrávání souborů na sociální sítě, odesílání emailů či psaní zpráv. Při všech těchto úlohách počítač podává v řádku kilobitů informace o tom, co děláte.

Jenže specifickým případem mohou pak být lidé, kteří potřebují data s ostatními sdílet takzvaně v reálném čase. Může jít například o streamery, nebo o jakékoliv online konference a sdílené pracovní prostory. Pro ty už je rychlost připojení z pohledu nahrávání dat minimálně stejně tak klíčová jako rychlost stahování u připojení k internetu. Některé technologie připojení, jako například staré dobré ADSL, pak pro tyto účely mají svoje limity a nejsou úplně vhodné.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.