792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Jaký je rozdíl mezi připojením technologií ADSL a VDSL?

Jaký je rozdíl mezi připojením technologií ADSL a VDSL?

Publikováno: 13. 1. 2022380 slovČtení na 1.9 min.

Ačkoliv se jedná o dva druhy připojení k internetu, které jsou založeny na společném DSL základu, tak mezi technologiemi ADSL a VDSL panují poměrně dost velké rozdíly. Většinou se jedná o technologické limity, jako může být rychlost nebo lepší doba odezvy. Co se týče technického provedení, tak jsou ale ADSL a VDSL postaveny na velice podobných základech.

V rámci dnešního článku si představíme oba zmíněné druhy připojení k internetu a porovnáme je mezi sebou. Možná se budete divit tomu, že ačkoliv je ADSL technologie podstatně starší než VDSL, tak ve většině ohledů stále úspěšně drží tempo se svým nástupcem.

Starší ADSL stále funguje i dnes

ADSL se stalo prvním druhem připojení k internetu, které se stalo široce používaným a zároveň už poskytovalo rychlosti a limity, které jsou do velké míry dostatečné k užívání internetu v rámci moderních technologií. Vzhledem k tomu, že je ADSL úzce spjato s telefonní linkou DSL, tak je jeho dostupnost opravdu velice vysoká.

Nevýhodou ale je, že kvalitu připojení ovlivňuje spousta faktorů, z nichž nejdůležitější je hlavně stáří vedení a vzdálenost od vysílací ústředny. Stejný druh ADSL připojení tak může i v rámci malého prostoru podávat rozdílné výkony na různých místech.

VDSL jako obstojný zástupce

O dost novějším druhem připojení je VDSL. Jedná se víceméně o skoro stejné připojení k internetu, které má určité odchylky nejen techniky, ale také v datové vrstvě. Díky tomu má optimálnější přenos dat, což se odráží na vyšších rychlostech. Stejně tak je připojení k internetu méně závislé na faktorech, které jej degradují u ADSL. V současnosti je navíc VDSL v České republice nejčastěji používaným druhem připojení u nás. Stal se tak opravdu kvalitním nástupcem legendárního ADSL, bez kterého se ještě dlouhou řadu let neobejdeme.

 

 

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.