792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Veřejná IP adresa a vlastní server. Jak propojit počítač s internetem ve zkratce?

Veřejná IP adresa a vlastní server. Jak propojit počítač s internetem ve zkratce?

Publikováno: 20. 1. 2022362 slovČtení na 1.8 min.

Veřejná IP adresa je naprosto nepostradatelná záležitost, pokud chcete v rámci připojení k internetu zpřístupnit vaši síť. Bez veřejné IP adresy jednoduše není možné na internetu jednoznačně dohledat váš počítač, takže žádné další funkce jako je sdílení dat nebudou zákonitě fungovat.

Pro všechny, kteří si tak chtějí zprovoznit za libovolným účelem domácí server, je tak veřejná IP adresa naprosto nepostradatelnou záležitostí. V rámci dnešního článku se tak podíváme, jak veřejná IP adresa funguje, jak ji můžete, popřípadě získat. A mimo toho také nahlédneme do základů nastavení vašeho připojení k internetu, bez kterých server nebude fungovat.

Jak získat veřejnou IP adresu?

Veřejná IP adresa není v běžném případě přidělována, a v rámci klasického připojení k internetu od poskytovatele získáváte dynamickou adresu v rámci jeho sítě. Ve smlouvě, nebo popřípadě na technologické lince, ale můžete najít odkazy na to, jak veřejnou IP adresu zařídit. V některých případech je zpoplatněná, ale někteří poskytovatelé ji občas dokonce nabídnou bez příplatků.

Veřejnou IP adresu poznáme tak, že se v administraci vstupní adresa nemění, je stále stejná. Zároveň se dá jednoduše identifikovat podle vzhled. Pokud adresa začíná na 127 nebo 10, jedná se o lokální, neveřejnou adresu.

Veřejná IP adresa ale není jedinou povinností

Pokud ale opravdu chcete přes připojení k internetu sdílet data, tak musíte vše nastavit především na straně vašeho routeru. V první řadě je potřeba nastavit odkazování jednotlivých portů neboli port forwarding. V tomto případě dávejte pozor na to, aby byly všechny porty využity, a ty nevyužité nesmí být propustné. To je bezpečnostní problém. Následně je potřeba konfigurovat také firewall, který by jinak defaultně zabraňoval toku dat.

 

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.