Veřejné Wi-Fi připojení je v současné době dostupné prakticky kdekoli. K bezplatné síti se připojujeme v restauraci, kam si o polední pauze zajdeme na oběd. Připojujeme se v čekárně u lékaře, kde trávíme dlouhé minuty. Připojujeme se na nádražích, kdy čekáme na spojení. Online chceme být zkrátka vždy a všude, přičemž už ale nemyslíme na data, která prostřednictvím veřejné Wi-Fi sítě zadáváme na námi navštívených stránkách. A to by mohla být chyba!
Je rozumné důvěřovat veřejným sítím?
Veřejné Wi-Fi připojení nás doprovází na každém kroku, někdo na něm píše emaily, jiný si koupí něco pěkného do domácnosti, další zaplatí několik plateb online. Navštěvujeme citlivé stránky, zadáváme na nich soukromé údaje a nepřemýšlíme nad tím, jestli lze veřejnému Wi-Fi připojení důvěřovat.
A odpověď? V případě Wi-Fi sítí bez VPN nelze. Není to bezpečné, ba spíše naopak! Měli byste vědět, že při připojení bez VPN mohou šikovní hackeři získat všechna vaše citlivá data a ta následně použít nepěkným způsobem. Už si uvědomujete, co všechno tímto chováním riskujete?
Šifrované nebo nešifrované Wi-Fi připojení
Ať už navštívíte jakoukoli stránku na internetu, můžete v jejím řádku vidět buď protokol HTTP nebo protokol HTTPS. Rozdíl je v tom, že HTTP stránky nejsou zašifrované, HTTPS naopak jsou – vidíte to například zámečkem a heslem „zabezpečeno“. Jakmile se tedy chcete někam přihlásit, nejdříve si ověřte, jestli daná stránka má v řádku HTTP nebo HTTPS – a pokud ne, nepřihlašujte se, nechcete-li riskovat svá citlivá data, s nimiž by mohl někdo ošklivě naložit.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.