792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Jak provádět opravdu přesné a účelné měření rychlosti internetu?

Jak provádět opravdu přesné a účelné měření rychlosti internetu?

Publikováno: 15. 7. 2021379 slovČtení na 1.9 min.

Měření rychlosti internetu je online nástroj, který vám pomáhá sledovat hodnoty vašeho připojení k internetu a díky tomu tak kontrolovat technický stav sítě a s ním i to, zdali poskytovatel drží svoje závazky. Měření rychlosti internetu ale není zas tak jednoduché a proto je potřeba při měření rychlosti internetu dodržovat několik zásad, které jej dost zefektivní.

Dnes si v rámci článku představíme základní body, kterými docílíte toho, že vaše měření rychlost internetu bude opravdu efektivní a maximálně bude odpovídat pravdě. Mějte ale na mysli, že i ideálně provedení měření rychlosti internetu nemusí ukázat vždy dokonale správnou hodnotu.

Při měření rychlosti internetu používejte doporučenou stránku

Vás poskytovatel připojení k internetu většinou nabízí vlastní test měření rychlosti internetu anebo minimálně doporučí některý, který bude pro měření ideální. Při měření totiž dochází k odesílání testovacího paketu na vzdálené místo a následnému odrazu zpátky. Čím vzdálenější tento testovací server je, tím větší je tolerance v přesnosti měření rychlosti připojení.

Buďte vždy připojeni pomocí kabelu

Jakmile spouštění test měření rychlosti internetu, je nutné abyste byli připojení pomocí kabelu. Připojení k internetu pomocí kabelu nebo jakoukoliv bezdrátovou technologií, je velice rozdílné. Ačkoliv budete mít dokonalý signál, tak bude bezdrátové připojení přirozeně ztrácet minimálně část rychlosti připojení a díky tomu budou výsledky testu neefektivní.

Test provádějte mimo exponovanou dobu

Měření rychlost internetu by mělo být zásadně prováděno mimo exponovanou dobu. Ať už máte svoji vlastní zásuvku nebo sdílenou zásuvku pro všechny uživatele v domě, je připojení k internetu vždy děleno mezi různé uživatele v síti. Snažte se proto měření rychlosti internetu  provádět vždy v době, kdy je síť minimálně zatížená.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.