792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Mobilní data a důležité pojmy, které se pojí k jejich limitacím

Mobilní data a důležité pojmy, které se pojí k jejich limitacím

Publikováno: 1. 3. 2022371 slovČtení na 1.9 min.

Mobilní data se stala jednou z nejdůležitějších moderních technologií, které používáme víceméně kdykoliv během našeho dne. Zatím co poměrně nedávno byla mobilní data ještě výsadou lidí, kteří je užívali pracovně, tak dnes už data do mobilu zaujímají přední postavení na poli zábavního průmyslu. Každý dnes používá data na každém kroku. V práci, škole, autobuse, kavárně či jen tak na ulici a doma.

Pro spoustu lidí ale mohou být zajímavým překvapením různé pojmy, které se k této problematice pojí. Data do mobilu jsou totiž poměrně dost rozsáhlým světem, který není v žádném případě stejný ve všech ohledech. Pojďme se proto spolu podívat na podstatné pojmy, které mobilní data definují.

FUP Limitace

FUP je zkratkou anglické pojmu „Fair Use Policy“, neboli něčeho jako pravidel rovnoměrného užívání. Označuje se tak v telekomunikačním průmyslu datový tarif, který má přesně dané množství dat. Do nedávna to rozhodně byla jedna ze základních věcí pro mobilní data. Mnohem kvalitní tarify v současnosti ale nabízejí neomezená data, kde FUP zcela ztrácí smysl.

Datová a rychlostní limitace

Různí poskytovatelé mají pochopitelně zcela odlišnou cenovou politiku. Neodráží se to přitom jen na ceně, kterou platíme za mobilní data, ale také na podmínkách. Někteří například defaultně limitují pouze počet dat. Jiní operátoři, jako například T-mobile, nabízí neomezená data s tím, že je ale limitace určena rychlostí, které je připojení schopné dosáhnout.

Datový roaming

Všechny limitace ale mohou padat v moment, kdy potřebujete svoje mobilní data využívat mimo hranice EU. Jakmile překročíte hranice EU, tak automaticky padá společný hospodářský prostor, což se mimo jiné může odrazit na nepříznivé ceně dat. Posloužit pro tyto problémy mohou datové tarify s roamingem, které jsou jedinou šancí, jak využívat data mimo EU za běžné ceny.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.