Firewall je jedna z nejdůležitějších a nejčastějších ochranných technologií, co se týče připojení k internetu a do různých sítí. Jsou rodina filtrů, které se starají o to, aby včas byla odcloněna a zakázána taková komunikace, která by mohla ohrozit bezpečnost dat.
Jenže rodina je to opravdu velká. Firewallů najdeme celou řadu, ale jenom některé z nich jsou opravdu výtečnou ochranou. A pokud mezi nimi neznáte rozdíly, tak vám je rádi řekneme!
Firewall operačního systému
Firewally jsou naprosto běžnou součástí všech kvalitních operačních systémů. Rozhodně ale nejsou tou dokonalejší variantou této ochrany. Jsou totiž koncipovány jako velký kompromis mezi potřebou ochrany dat, a co nejmenším obtěžováním samotného uživatele.
Proto tak firewall dokonce můžeme úplně vypnout, což se ale neodporučuje. Pro běžné užívání připojení k internetu a standardní uživatelské aktivity ale může být dostatečný.
Firewall jako součást antivirů
Zpravidla jenom ty rozsáhlejší antiviry vám dokáží v rámci prémiové plné licence nabídnout svůj firewall. Ten je specifický tím, že je rozhodně o dost lepší a důkladnější. Navíc je optimalizovaný tak, aby vás většinou neobtěžoval svými hlášeními. I v tom ale může být problém. A to hlavně v případě, kdy skryje blokaci některých vašich funkcí nedopatřením.
Hardwarový firewall
Tento typ ochrany je implementovaný přímo v routerech. Díky tomu je tak firewall předsunutý ne k vašemu počítači, ale doslova k bráně do celé sítě. Je to jako když byste místo hranic střežili až samotná města. Hardwarový firewall je ta pomyslná střežená hranice. Díky tomu jsou města vystavena zlomku možných rizik. Není ale pravidlem, že by každý router na trhu měl zabudovaný hardwarový firewall. Dost často navíc bývá vypnutý, protože jeho nastavení vyžaduje pokročilejší dovednosti. Rozhodně je ale opravdu dobrou ochranou.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.