792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Pásma pro 5G síť jdou do dražby

Pásma pro 5G síť jdou do dražby

Publikováno: 11. 4. 2019332 slovČtení na 1.7 min.

Pásma pro 5G síť půjdou druhou polovinou tohoto roku a začátkem příštího roku do dražby. Dražbu uspořádá Český telekomunikační úřad, který dražbu rozdělí na dvě fáze. Dražba pásma pro 5G síť tak bude nejdříve přístupná pro zájemce, kteří se chtějí ucházet o post v pořadí čtvrtého operátor na českém trhu. Do dražby pásma pro 5G síť se mohou zapojit i stávající 3 mobilní operátoři Vodafone, O2 a T-Mobile, kteří se ale musí zaručit, že tyto kmitočty pronajmou virtuálním operátorům a nestane se, že by je nabídli svým zákazníkům.

Podmínky pro dražbu byly schváleny

Začátkem tohoto měsíce vláda schválila podmínky aukce pásma pro 5G síť. Nutno dodat, že tyto podmínky v jisté míře znevýhodňují stávající mobilní operátory. Naopak ale podmínky nahrávají do karet potencionálnímu čtvrtému mobilnímu operátorovi, který by tak mohl na českém mobilním trhu rozpoutat konkurenční boj – ten v současné době mezi třemi nejsilnějšími mobilními operátory neexistuje.

Návrh na snížení sankce za předčasné odstoupení od smlouvy

Není to tak dávno, kdy hnutí ANO společně s Piráty představili návrh na snížení sankce za předčasné odstoupení od smlouvy. K tomuto rozhodnutí je vedla vidina, že by snížení sankcí mohlo vést k tomu, že mezi operátory na trhu vznikne konkurence.

Nabízí se ale otázka, zdali tento návrh nepřinese znevýhodnění spíše samotným uživatelům. Návrh na snížení sankce za předčasné odstoupení od smlouvy by totiž mohl zapříčinit zvýšení cen poskytovaných služeb.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.