792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Pevný internet přes optický kabel. Co od něj můžete očekávat?

Pevný internet přes optický kabel. Co od něj můžete očekávat?

Publikováno: 13. 7. 2021349 slovČtení na 1.7 min.

Optický kabel je jednou z nejlepších technologií, kterou se v dnešní době lze připojit k internetu. Pevný internet pomocí optického kabelu je velice oblíbený a kdekoliv je k dispozici, využívají jej lidé přednostně oproti předchozím technologiím.

V dnešním článku se budeme věnovat především výhodám, které optika poskytuje. Zmíníme tak její zásadní nevýhodu hned v úvodu. Pevné internetové připojení přes optiku má prozatím poměrně malé pokrytí po České republice, oproti technologiích jako je ADSL. I to je ale pouze otázkou času, než se pevný internet optickým kabelem rozšíří po celé republice.

Pevný internet s rekordními rychlostmi

Zásadní výhodou, kterou pevný internet přes optický kabel poskytuje, je vysoká rychlost připojení. Bavíme se zde v nejmenších číslech o stovkách megabitů za vteřinu. I bez vysokoškolské fyziky jistě víte, že je nejrychlejší částečkou na světě foton, neboli molekula světla.

Optický kabel přesně na tomto principu funguje a proto poskytuje připojení k internetu se špičkovými vlastnostmi. Jedná se o speciální skelné vlákno, které je stíněné a chráněné uprostřed bužírky. Pevný internet se potom přenáší pomocí koncentrovaného paprsku. Pochopitelně je zde velká citlivost na chybu a proto je optická síť zranitelnější. Kvůli tomu je taky ukrytá hluboko v zemi.

Vysoká stabilita připojení

Některé technologie připojení mají problém se stabilitou. Týká se to hlavně starších druhů připojení, nebo připojení k internetu pomocí bezdrátové technologie. Ale i například ADSL nebo VDSL se sdílenou zásuvkou dokáže být nestabilní a v exponované dob minimálně zaostávat daleko za svými možnostmi. Pevný internet přes optický kabel je i v tomto případě lepší technologií. Stabilita připojení zde není ovlivněna ani počtem připojených uživatelů, nebo počasím.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.