792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Stará technologie, která stále řídí český trh. Proč je VDSL nejoblíbenějším druhem připojení?

Stará technologie, která stále řídí český trh. Proč je VDSL nejoblíbenějším druhem připojení?

Publikováno: 26. 7. 2022365 slovČtení na 1.8 min.

VDSL je jednou z technologií připojení k internetu, která je tady s námi už opravdu velice dlouhou dobu. Původní DSL připojení, které je realizované za pomocí telefonního vedení, je jednou z nejrozšířenějších variant připojení k internetu. Jeho variantami bylo pozdější ADSL s lepšími hodnotami a následně i další modifikace tohoto připojení, konečně VDSL.

Ačkoliv se ale jedná o poměrně dost starou technologii, tak je stále VDSL velice vytěžované je druh připojení, které na sebe váže opravdu velkou pozornost. A to především proto, že má oproti dalším variantám značné výhody v konkrétních ohledech.

Téměř dokonalá dostupnost připojení

Zatím co mnohé technologie, jako je například optický kabel, jsou problematické, co se týče šíření sítě, tak je VDSL v tomto ohledu pravý opak. Pokud chcete opravdu připojení k internetu technologií VDSL, tak bude těžší najít místa bez této možnosti než místa s možností připojení.

Dostupnost VDSL je dáno především jeho topologií a typem. Jedná se o polovodičové připojení, které je spjaté se starší telefonní linkou. Už jen podle toho se tak rozhodně dá dobrat k tomu, že je toto připojení k internetu opravdu extrémně dostupné.

Dobrý výkon za zajímavé peníze

VDSL je takzvané asynchronní připojení k internetu, což se dá považovat za jeho jedinou zásadní slabinu. V praxi to znamená, že nemá synchronizovanou rychlost nahrávání a stahování dat, přičemž rychlost nahrávání je většinou mnohem menší, někdy až desetinou rychlosti nahrávání.

Vesměs vám ale naprostá většina poskytovatelů připojení k internetu dokáže nabídnout VDSL připojení v řádu stovek korun, přičemž jeho hodnoty dokáží konkurovat i modernějším sítím. Co se týče rychlostí, tak se můžeme bavit o desítkách i stovkách megabitů, což stále vyhovuje i dnešním náročným standardům.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.