792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Technologický zázrak jménem optický kabel

Technologický zázrak jménem optický kabel

Publikováno: 23. 6. 2022378 slovČtení na 1.9 min.

Optický kabel je jednou z moderních technologií, která pro každodenní užívání telekomunikačních služeb široké veřejnosti rozhodně znamenají ten nejvýraznější posun. Sám optický kabel je totiž právem považovaný za nejrychlejší přenosové médium na světě.

Už od názvu je jasné, že připojení k internetu distribuuje optický kabel za pomoci optického signálu, který dokáže jednoduše cestovat i na značné vzdálenosti, aniž by u toho optický kabel trpěl typickými ztrátami, které jsou nevyhnutelné u polovodičových řešení. Dokonce ale i optický kabel, ačkoliv je velice moderní a kvalitní technologií, má svoje jasná úskalí. A nejen ta ale i jeho výhody, padnou v dnešním článku.

Velice stabilní přenosové médium

Už jenom samotná fyzikální podstata je důvodem, proč je připojení k internetu za pomoci optického kabelu tak moc stabilní a rychlé. Optický kabel funguje na bázi posílání optického signálu, který prochází optickým vláknem. To je chráněné přímo v jádře kabelu jako takového. Výsledkem tak je konzistentní prostředí, které netrpí žádným ovlivněním teplotou nebo vzdáleností, jako je tomu například u klasických sítí VDSL, kde je vzdálenost od ústředny klíčová.

Rychlost světla, co víc si přát

Šíření pomocí optického signálu má pochopitelně tu výhodu, že je mnohem rychlejší než jakékoliv jiné dosavadní technologie. Optický kabel je tak dokonce natolik kvalitní a silnou technologií, že mu víceméně největší limity kladou do cesty samy stroje, které jeho signál přijímají. Rozhodně je tak prostor pro zrychlování připojení k internetu optickým kabelem i v příštích mnoha letech.

Bohužel ale i optický kabel trpí některými neduhy. Nejčastějším problémem je, že připojení k internetu pomocí optiky není tak moc rozšířené. Důvod? Práce s optickým kabelem je nákladná a zdlouhavá, proto jsou i optické sítě pomaleji budované nežli polovodičové.

 

 

 

 

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.