792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

VDSL připojení k internetu je v Česku stále to nejoblíbenější

VDSL připojení k internetu je v Česku stále to nejoblíbenější

Publikováno: 2. 8. 2022369 slovČtení na 1.8 min.

VDSL připojení je už po dlouhou dobu tím nejdostupnějším a zároveň i nejvíce používanějším připojením k internetu u nás. Víceméně od doby, kdy VDSL přišlo na trh a nahradilo tak svoje starší standardy, se drží na pozici hlavního lídra, co se týče způsobů připojení k internetu českých domácností.

I v letošním roce se to nemění a VDSL je stále to nejoblíbenější připojení u českých zákazníků. Co ale vlastně VDSL je a co stojí za jeho úspěchem? Pojďme se dnes spolu podívat VDSL trošku více na zoubek a řekněme si více o této technologii připojení.

Další z mnoha následovníků DSL

Původní telefonické připojení k internetu technologií DSL je pochopitelně otcem i této technologie. Ve finále je to přeci jasné, vždyť je původní předek také součástí jména technologie VDSL. Původní technologie DSL rozhodně nepřinesla zrovna to nejlepší připojení, ale na tu dobu se jednalo o technologický průlom. Navýšení rychlosti následně přinesla asynchronní varianta DSL, konkrétně ADSL.

Mezi následovníky těchto technologií je potom už na řadě přímo VDSL, které se nedá popsat jinak než jako zlepšující technologie pro naprosto všechny předchozí druhy připojení k internetu. Dnešní VDSL totiž dokáže do značné míry konkurovat i mnohem modernějším technologiím, jako je třeba optika.

Hlavní výhodou je dostupnost

Moderní VDSL do značné míry dokáže opravdu kvalitně konkurovat i optickému kabelu, přičemž ale pochopitelně nenabízí tak moc vysoké hodnoty rychlosti a stability připojení k internetu. Každopádně to ale nemění fakt, že je VDSL mimořádně dostupné připojení. Díky jednoduché polovodičové technologii, která je vázaná přímo na telefonní typy připojení, je tak velice jednoduché síť nejen udržovat, ale i šířit. Díky tomu je VDSL opravdu široce dostupné.

 

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.