I přesto že jsme malá země s poměrně skromným technologickým fondem, tak je dostupnost internetu pro mobily a další zařízení opravdu dobrá po většině republiky. V rámci standardu 4G máme dostupnost internetu výbornou a většina operátorů si dokázala poradit i se složitějšími oblastmi naší země. Není to ale samozřejmost u všech.

Jak je na tom dostupnost internetu pro jednotlivé operátory, rychlostní pásma, a dokonce i některé oblasti si představíme v dnešním článku.

Oblasti, kde je dostupnost internetu standardu 5G

V České republice už dokonce máme i lokality, kde je dostupnost internetu o rychlosti 5G. Tuto výsadu mají prozatím jen klienti operátora O2 a je nutno podotknout, že jsou zároveň všechny spoty čistě testovací. I když se už 5G po velké části Evropy aktivně rozšířila a například v Japonsku už byl i spuštěn kompletní komerční prodej.

U nás se velice dlouho čekalo na vyhledávanou aukci pásem pro 5G, bez kterých nedostanou operátoři v našem prostředí potřebné licence a dostupnost internetu s novou technologií se proto dlouho vzdalovala. Pokud ale máte O2, tak si ji už můžete vyzkoušet na několika místech mezi které patří například Praha 2, Karlovy Vary nebo Kolín.

 S pokrytím mobilního internetu se nejvíc pere společnost Vodafone

I když je 5G novinkou, tak připojení na úrovni 4G a 4G+ už je naprostou samozřejmostí po naprosté většině plochy České republiky. Kdo si ale ze zeměpisu pamatuje, tak jsme kraj opravdu členitý a mnohdy v nedostupném terénu není dostupnost internetu jak mobilního, tak pevného, ani zdaleka ideální. Konkurenční boj v tomto ohledu na plné čáře prohrává Vodafone. Je totiž operátorem s nejvyšším počtem nahlášených případů špatného signálu v obtížnějším terénu, přičemž je spousta takových lokalit i častými turistickými cíli.