792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Výhody optického internetu oproti starším technologiím

Výhody optického internetu oproti starším technologiím

Publikováno: 8. 3. 2022372 slovČtení na 1.9 min.

Optický internet je jednou z nejmodernějších technologií používaných pro domácí i firemní připojení k internetu. Oproti naprosté většině svých předchůdců má celou řadu důležitých výhod, které internet optikou činí jednoznačně tím nejlepším možným technologickým řešením. Už na základě své fyzikální podstaty je totiž internet optikou schopný eliminovat celou řadu nepříjemností.

I tak ale může mít optický internet různé nevýhody. Jako koncoví uživatelé připojení k internetu rozhodně nepoznáme, o jaké se jedná. Jsou spojeny totiž především s provozem a šířením připojení. Nejen, že šíření optické sítě mnohem dražší, ale také samotná práce s touto technologií je poměrně dost obtížná. Možná i proto optický internet do dnes zatím nemáme pokrytý po většině území ČR.

Mnohem vyšší přenosové rychlosti

Optický internet je schopný do domácností přenášet data v rekordních číslech. Dokonce je natolik kvalitní, že v jeho plném využití překáží spíše limity běžných domácích sítí, počítačů a komponentů, které nedokáží plný potenciál optického kabelu prozatím využívat. Rychlost v řádu stovek megabitů je naprosté minimum pro přenos optického signálu, zcela běžně se dokonce setkáme i s rychlostí přes gigabit.

Stabilita za všech podmínek

Nevýhodou předchozích polovodičových řešení byly fyzikální podmínky jako takové. Zkrátka polovodiče a jejich výkon, jsou výrazně ovlivňovány právě podmínkami v okolí, jako je teplota a mnohé další. V případě připojení k internetu optickým kabelem ale žádné z těchto komplikací neřešíte.

Jedinou nevýhodou může být jenom fakt, že je optický kabel poměrně dost náchylný k mechanickému poškození. Proto je také nově zprostředkované připojení k internetu pomocí optiky schválně umisťováno do větších hloubek, než je standardní u dalších obdobných pozemních sítí.

 

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.