Měření rychlosti internetu je všeobecně jednou z nejlepších možností, jak vyzkoušet kvalitu a rychlost vašeho připojení k internetu. Základní měření rychlosti má tu výhodu, že je naprosto nenáročné a díky tomu dokáže měření rychlosti připojení k internetu spustit také osoba, která nemá pokročilé zkušenosti v užívání počítače.
Některá měření rychlosti internetu vám ale mohou ukázat mnohem více, než byste si mohli v první moment představit. Pokročilé hodnoty a funkce mohou ukázat více, a měření rychlosti připojení k internetu je tak celkově efektivnější. Dnes se podíváme na parametry připojení k internetu, které byste měli znát pro kvalitní porozumění výsledkům měření rychlosti.
Upload a Download – o co se jedná?
Nejzákladnější statistiky, které se všeobecně všude uvádějí, jako hlavní parametr vašeho připojení k internetu. Upload znamená rychlost nahrávání dat, tedy ta, která odesíláte z vašeho zařízení. U starších technologií jako ADSL je toto číslo menší z ukázané dvojice.
Oproti tomu download je rychlost stahování. Je naprosto podstatná pro rychlost připojení k internetu, protože ovlivňuje příjem všech dat. Obě dvě zmíněné hodnoty jsou naprostý základ a tak vám je zobrazí každé měření rychlosti připojení k internetu.
Ping a Jitter
Tady se jedná o pokročilejší vlastnosti, které už mnozí neznají. Přesto jsou pro vaše připojení k internetu velice důležité a měli by být ve výsledcích opravdu kvalitního měření rychlosti internetu.
První zmíněná se dá volně přeložit jako odezva. Počítá se v milisekundách a znamená, za jak dlouhou dobu se vrátí odeslaná informace zpátky k vašemu počítači. Platí zde pochopitelně pravidlo, že čím nižší hodnota, tím lépe. Ping je v pořádku, když se vyskytuje v několika málo desítkách milisekund.
Hodnota jitter je pokročilejší a ukazuje, jak moc stabilní vašeho připojení k internetu je. Čím nižší tato hodnota bude, tím lépe pro vás. Měření rychlosti internetového připojení celou dobu měří konstantní rychlost a pokud má vysoké výkyvy, zvýší to i hodnotu jitter.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.