Není to tak dávno, co jsme vás informovali o vyhlášení druhého kola získání dotací v rámci projektu WiFi4EU. První kolo bylo zrušeno díky technické chybě, zájemci se tak mohli přihlásit podruhé a znovu zkusit štěstí, jestli právě oni dotaci na vybudování Wi-Fi sítě získají právě oni. 

WiFi4EU: celkem 15 000 euro na vybudování sítí WiFi

Česká republika se v Evropě zařadila mezi nejaktivnější žadatele, kteří se zároveň stali i těmi nejúspěšnějšími. O dotace na vybudování sítě WiFi si zažádalo celkem 361 měst, z nichž se celkem 171 podařilo dotaci skutečně získat.

Ačkoli se původně zdálo, že projekt WiFi4EU je po administrativní stránce poměrně jednoduchý, opak byl nakonec pravdou. Vzhledem k tomu, že o získání dotace nerozhodovala kvalita projektu nebo fakt, jak potřebné je vybudování WiFi sítě právě na daném místě, ale rozhodujícím faktorem byl především čas. Zde totiž platilo známé rčení: kdo dřív přijde, ten dřív bere.

Náročné podmínky pro splnění výzvy

I když se celkem 171 měst mohlo radost ze získání voucheru, který následně mohla města využít pro vybudování sítí bezdrátového připojení, trnem v oku jim byly poměrně náročné podmínky výzvy, které byly nešikovně skryté za odkazem a zaškrtávacím políčkem.

Hlavní podmínkou výzvy je požadavek na vybudování minimální patnácti vnitřních nebo celkem deseti vnějších přístupových bodů, případně jejich kombinace. Bohužel ne všechny malé obce mají tolik možných přístupových bodů, někde zkrátka nemají smysluplná místa, na kterých by se přístupové body daly instalovat. A to je problém s velkým P.

Je otázkou, kolik měst bude schopno podmínky dodržet

Součástí splnění jsou i další podmínky, jako například mít podpůrný cyklus delší než 5 let, mít samostatné a centralizované místo řízení alespoň pro všechny AP každé sítě WiFi4E nebo zvládat alespoň 50 souběžných uživatelů bez zhoršení výkonnosti.

Je tedy otázkou, kolik měst a obcí vůbec bude schopno všechny podmínky splnit a využít tak dotace, které jim byly v rámci projektu schválené.