Prostředí internetu nemusí být mnohdy ani zdaleka bezpečné. Proto se vyplácí při procházení internetu dodržovat bezpečnostní zásady, které vám pomohou ochránit se před útokem nebo ztrátou dat. V rámci dnešního článku si šest takových metod představíme.
Nikde nepište a neukládejte svoje hesla
Nejčastějším cílem útoku, jsou různá hesla. Pokud si hesla například ukládáte do poznámek, nebo je dokonce ukládáte v prohlížeči, tak můžete jednoduše dojít do potíží. Bohužel internet je místem, které prochází neustále aktivní roboti, kterým se může podařit uložená hesla prolomit. Proto je nikdy neukládejte.
Používejte firewall operačního systému
Firewall je jednou z obranných technologií, které mají systémy Windows i Linux. Jedná se o pomyslnou stěnu, která zabraňuje vniku a aktivitě škodlivých souborů do počítače. Většinou se projevuje tak, že se vás na cokoliv podezřelého ptá. Mnozí na to reagují tím, že jej vypínají. A to je chyba!
Bez antiviru internet vůbec nepoužívejte
Jakékoliv připojení k internetu, aniž byste měli aktivní antivirovou ochranu, je hrozná hloupost. Antivir je programem, který vám nabízí spektrum štítů a funkcí, včetně databází známých škodlivých kódů. Mnohdy je antivir jediným prostředkem, pro aktivní ochranu před napadením.
Používejte anonymní režim
Pokud se přihlašujete na citlivá místa, tak používejte anonymní režim. Ten nabízí všechny prohlížeče a přirozeně při připojení k internetu blokuje ukládání dočasných souborů. Je tak bezpečnou variantou například pro přihlášení do internet bankingu.
Používejte jen šifrované stránky
Všechny stránky na internetu, které jsou důvěryhodné k používání, dnes používají protokol HTTPS. Jedná se o šifrované připojení k internetu, které šifruje přenášená data. To znamená, že pro případný odposlech nejsou víceméně použitelná.
Nevěřte spamům a nevyžádané poště
Nejčastěji dochází k okradení tak, že vám přijdou klamné zprávy a emaily, které vás alarmují před napadením. Pak vás odkážou na přihlašovací formulář, který už ale není na stránkách originální služby a vy tak hackerům vlastně dobrovolně předáte svoje údaje.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.