Oblíbená mobilní aplikace WhatsApp slouží k chatování je známá nejen u nás, ale i ve světě. Díky ní můžete komunikovat prakticky s kýmkoli a to úplně zadarmo. Předchozí verze WhatsApp ale obsahovala chybu, která útočníkům umožnila ovládat váš mobilní telefon.

Škodlivý software ve WhatsApp

U předchozí verze aplikace existovala chyba. Ta způsobila, že se útočníci mohli dostat do vašeho mobilního telefonu, nainstalovat sem škodlivý software a následně nad vaším mobilem získat naprostou kontrolu.

Izraelské skupině NSO přitom stačilo velmi málo. K tomu, aby škodlivý software do vašeho mobilního telefonu dostali, stačilo obyčejné prozvonění právě v aplikaci WhatsApp. Uživatelé přitom hovor ani nemuseli přijmout, což k instalaci software vůbec nebylo potřeba.

Třešničkou na dortu je skutečnost, že se záznam o zmeškaném hovoru ve většině případů smazal, takže se o pokusu útočníků uživatelé ani nedozvěděli.

Mohli ovládat váš mobil

Jakmile se izraelské skupině NSO podařilo do vašeho mobilu instalovat špionský software, získali rázem možnost ovládat nejen mikrofon nebo fotoaparát, ale dostali se i k emailům, zprávám nebo údajům o vaší přesné poloze.

Jak se bránit?

Cílem zabránit dalšímu šíření škodlivého software byla nová aktualizace této mobilní aplikace.