DDoS útok je jednou z metodik online útoků, které mohou ke své aktivitě zneužít víceméně jakékoliv zařízení, které má připojení k internetu a stejně tak i mohou automaticky napadnout jakékoliv zařízení, které je naopak připojené k internetu kdekoliv po světě. Útok DDoS má svoji hlavní výhodu v poměrně jednoduché koordinaci útoku, díky čemuž se stává DDoS útok mnohem efektivnější a levnější variantou, jak v online prostoru zaútočit na cizí síť nebo zařízení.
V čem ale DDoS útok spočívá a proč bychom o něm měli vědět maximum? To vše si dnes uvedeme v článku, kde rovněž pochopíte proč a kdo útok DDoS používá na konkrétní cíle.
Jak vůbec DDoS útok funguje?
U DDoS útoku je typické to, že míří z ohromného množství zařízení. Zpravidla se jedná minimálně o stovky, ale mnohem častěji i o tisíce zařízení, která mají připojení k internetu. Všechna tato zařízení útok nerealizují žádnou jinou cestou než klasickým přistupováním na konkrétní adresu. Je to stejné, jako kdybyste přišli do prohlížeče a navštívili libovolný web.
Ovšem s tím rozdílem, že útok DDoS využívá stovek zařízení k tomu, aby vznikl vysoký nátlak na server, na němž je konkrétní webová adresa umístěná. I když má server sebelepší připojení k internetu, nastavení i paměti a rychlost, tak časem dojde k jeho zahlcení. Jakmile dojde k jeho zahlcení, tak začne HTTP protokol automaticky hlásit chyby v nedostupnosti.
Ne každý o útoku přitom musí vědět
Hlavní silou tohoto útoku je, že útok DDoS neužívá pouze zařízení vědomých účastníků. Velice často může jít kupříkladu o virus, který prostřednictvím vašeho zařízení a připojení k internetu napadá konkrétní adresu v daném časovém horizontu. V současnosti jsou kupříkladu útokem servery ministerstev a organizací, které jsou zapojeny ve válce mezi Ukrajinou a Ruskou federací.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.