Firewall je jednou z velice důležitých součástí virtuální ochrany, kterou používáme při každém dni připojení k internetu. Problémem ale je, že jej mnozí deaktivují, protože s ním neumí pracovat a neumí jej nastavit.
Tím ale dělají velkou chybu, protože automaticky pouštějí do počítače poměrně dost velké množství informací, které zde nemají co dělat. Dnes se přitom podíváme na to, jak firewall pracuje a proč je tak moc důležitý pro ochranu v online světě.
Jak firewall funguje?
Kdykoliv užíváme připojení k internetu, tak se můžeme hravě dostat na stránky se škodlivým obsahem. Obsah v tomto případě nemusí znamenat jenom webové stránky, ale i data stahovaná na pozadí.
Firewall je přitom jedním velkým filtrem, přes který jde veškerá komunikace. Pokud je komunikace v rámci připojení k internetu ověřená a jde na správné porty a služby, tak jednoduše dojde k jejímu propuštění skrze filtr. Jinak zcela naopak firewall dokáže komunikaci zastavit.
Nastavení firewall a možné komplikace
Jediný důvod, proč se lidé v rámci připojení k internetu odkrývají nebezpečí, je deaktivace firewall pro špatné nastavení. Pro jednotlivé aplikace totiž může vzniknout situace, kdy potřebujete povolit komunikaci ručně. Pokud to neuděláte, tak komunikaci jako neověřenou firewall blokuje.
Toto nastavení nám dnes už automaticky zjednodušují moderní operační systémy a jejich možnosti nastavení. V záložkách pro nastavení připojení k internetu nám stačí nastavit buď výjimky, které budou skrze firewall procházet bez povšimnutí, nebo úroveň hloubky kontroly. Lze zde dokonce firewall zcela deaktivovat, ale to se rozhodně nedoporučuje. Přijdete tak totiž o jeden z nejdůležitějších štítů, které se v rámci ochrany v online světě globálně používají na mnoha úrovních.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.