792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

DSL internet je starší, ale stále výbornou technologií. Znáte jeho minulost?

DSL internet je starší, ale stále výbornou technologií. Znáte jeho minulost?

Publikováno: 6. 7. 2021377 slovČtení na 1.9 min.

Připojení k internetu je dnes naprostá samozřejmost, bez které si téměř nikdo nedokáže svůj domov představit. DSL internet se tak, aniž by si to lidé uvědomovali, stal součástí každodenního života spousty z nás. A to opravdu po dlouhou dobu, protože tu je DSL internet s námi už ohromné roky.

A ačkoliv prochází DSL internet spoustou evolučních změn, je o stále ten původní dobrý internet, který poprvé začal masově šířit největší počítačovou síť světa nejen u nás, ale po celé planetě. Dnes si připomeneme několik milníků, které DSL internet ve své minulosti zažil.

Přelom tisíciletí a hromadné šíření internetu

Jenže ke konci minulého tisíciletí nebylo nic výjimečného, když domácnost k internetu připojená zkrátka nebyla. Krátce po přelomu tisíciletí se ale začalo připojení k internetu stávat každodenní součástí života všech lidí v Evropě i u nás.

A je to právě technologie DSL, která byla u masivního šíření internetu tak, jako jej známe dnes. DSL internet totiž začal jako první přinášet možnosti, které dříve nebyly možné. Například reálnou rychlost připojení k internetu a dokonce i nahrávání souborů. Přitom všem navíc zmizelo vytáčené připojení a kontrola konektivity se stala samozřejmostí.

ADSL a VDSL jako moderní nástupci

Z původní DSL technologie vystupují modernější ADSL a VDSL. ADSL je nejrozšířenějším druhem připojení k internetu v České republice. DSL internet díky němu i dnes, v době optického kabelu, vede příčky v připojení. Vedle něj VDSL figuruje jako starší a mnohem vyvinutější brácha. Mezi ADSL a VDSL je jeden zásadní rozdíl. VDSL dokázalo částečně zbourat mantinely, které technické proporce dávají ADSL připojení v rámci rychlosti a rozdílu mezi nahráváním a stahováním dat. DSL internet, ačkoliv je starší technologií, tak neustále zažívá postupnou modernizaci.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.