DHCP je jednou ze základních technologií, které nám umožňují jednoduché provozování počítačových sítí. Je jednou ze základních funkcí, které se používají nejen v domácnostech, ale také se používají ve firemních sférách.
Samotná zkratka DHCP značí Dynamic Host Configuration Protocol, což v překladu znamená něco jako „Protokol pro dynamickou konfiguraci hostů“. A už jen tato zkratka dokáže funkci DHCP poměrně dost přesně nastínit.
DHCP a dynamické přidělování adres
V počítačových sítích, ať už jde o internetové připojení nebo lokální síť, se orientujeme podle dvojice adres. Jednou adresou je MAC adresa, která značí fyzickou adresu zařízení a tou druhou IP adresa, která značí dynamickou adresu v rámci dané sítě.
DHCP je protokol, který se stará o dynamické přidělování takové adresy. Pokud tak máme DHCP aktivní v rámci kterékoliv sítě, tak při připojení do sítě jednoduše dostane zařízení okamžitě IP adresu, aby bylo možné zařízení v rámci komunikace dohledat. Bez IP adresy je nemožné v síti komunikovat tak, aby se daly použít základní funkce, nebo bylo možné používat připojení k internetu.
Proč je DHCP tak moc důležité?
DHCP je extrémně důležité kvůli dvojici zásadních důvodů. Prvním důvodem je, že bez protokolu bychom museli IP adresy na každé síťové kartě v zařízení, které připojujeme konfigurovat ručně. Proto by tak bylo připojování do sítě extrémně nepraktické a pro laika víceméně nerealizovatelné.
Druhým důvodem je, že pro internetové připojení i interní komunikaci v dané síti musíte mít vždy unikátní IP adresu. Jedno zařízení může dostat i dvakrát jinou IP. Ale nesmí se stát, že má v jeden moment jednu IP adresu více zařízení. DHCP protokol vedle samotného přiřazování právě hlídá i tu skutečnost, aby nedocházelo k duplikování aktivních adres.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.