792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Jak vypadá bezpečná bezdrátová síť v domácnosti?

Jak vypadá bezpečná bezdrátová síť v domácnosti?

Publikováno: 17. 5. 2022392 slovČtení na 2 min.

Bezpečná síť je pojmem, na který by měl dbát opravdu každý. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, tak jsme v online světě neustále vystaveni útokům z mnoha stran. Často o nich kupříkladu jen nevíme díky aktivitě ochranných štítů.

V případě bezdrátového připojení je ale bezpečná síť opravdovou nutností. Pokud bezpečná síť funguje zcela podle předpokladů, tak se nemusíte bát o vaše data, která si sdílíte mezi různými zařízeními na síti. Zcela naopak, pokud bezpečná síť nesplňuje požadavky, tak je naopak dost možné, že minimálně někdo bude ubírat vaši rychlost připojení k internetu. V horším případě se dokonce dostane i k vašim sdíleným datům.

Heslo je naprostou povinností

Dnes už rozhodně nemůžeme spoléhat na to, že se lidé nebudou připojovat na cizí bezdrátové sítě. Chránit svoje informace a připojení k internetu za pomoci hesla by tak mělo být naprostou samozřejmostí.

Pro pocit co největšího bezpečí ideálně volte nejtěžší kódování hesla, které je standardně označováno jako WPA-PSK2 a nabízí vám možnost tvorby opravdu složitých hesel. To, že heslo bude doma naspané na papírku rozhodně není takové riziko, jako když svoje připojení k internetu chráníte jednoduchým, dobře zapamatovatelným heslem. Taková hesla totiž při slovníkovém útoku vydrží v řádu minut.

Whitelist a skrytá síť

Následující tipy už nejsou pro běžné uživatele připojení k internetu, ale mnohem spíš je využijí odborníci na daná témata. Whitelist je seznam MAC adres, které se mohou k internetu připojit v rámci dané sítě. Pokud tedy nebude zařízení v seznamu, zkrátka se nemůže připojit. Další možností je potom skrytí SSID, takže vaše Wifi nebude viditelná za použití standardních nástrojů. Jedinou možností je přímé připojení za sdělení jména a hesla k síti, což je jedna z nejbezpečnějších, ale náročných variant.

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.