Ačkoli byl přechod na DVB-T2 v této části České republiky plánován až na konec srpna, Český telekomunikační úřad nakonec rozhodl jinak a urychlil přechod na nový standard pozemního vysílání ve dvou krajích ve Východních Čechách.

Proč došlo k urychlení přechodu na DVB-T2?

Vlivem koronavirové krize, která zasáhla celý svět včetně nás, došlo k zastavení nebo pozastavení mnoha plánů. Mimo jiné se odložil i přechod na nový standard pozemního vysílání, který diváci vyhlíželi s nadšením.

Nabízí se tedy otázka, proč došlo k náhlému urychlení plánů a proč se ČTÚ nakonec rozhodl, že k přechodu dojde již nyní? Důvodem je spuštění vysílače na území našich polských sousedů. Polský vysílač Sněžné jámy totiž vysílá na stejném rádiovém kanálu, na kterém v současné době běží pozemní vysílání ve Východních Čechách. Signál vycházející z Polska ruší příjem televizního vysílání v síti společnosti Digital Broadcasting.

Změna na DVB-T2 se týká Pardubického a Královéhradeckého kraje

Urychlený přechod na DVB-T2 se týká Pardubického a Královéhradeckého kraje, kde dochází k přechodu právě v těchto dnech. Přeladění na kmitočty pro nový standard pozemního vysílání zde přitom bylo plánováno až na 29. srpen tohoto roku. Diváci se tak mohou těšit o pár měsíců dříve.