Bezpečný internet nám možná nemusí přijít jako naprostá samozřejmost, ale dlouhou dobu doopravdy nebyl. Až v posledních přibližně deseti letech se situace mění a internet se tak stává opravdu bezpečný. Pro naprostou většinu lidí znamená bezpečný internet zpravidla ochranu před škodlivými kódy.
To ale není ani zdaleka jedinou nepříjemností, kterou můžeme potkat na internetu. Mnohem nebezpečnější jsou mnohdy podvodníci nebo úchylové, kteří bohužel bezpečný internet značně komplikují. Už dlouhou dobu je ale připojení k internetu bráno jako důležitá součást lidského života. A s ním se postupně zvyšují také nároky na bezpečnost v tomto prostředí.
Bezpečnější internet i díky Policii ČR
Většina lidí to opravdu nepřijde, ale Policie České republiky dělá pro bezpečný internet neustále ohromné kroky. Nejvíce zapeklitou věcí, před kterou bohužel není efektivní ochrany, jsou především úchylové a podvodníci v online prostředí. Připojení k internetu jim dává sílu anonymity a možnost tak obtěžovat.
V posledních letech se toto téma řešilo nejen díky snímku „V síti“, především v oblasti obtěžování dětí a nezletilých. Dnes ale existují celé specializované týmy, které jsou součástí Policie ČR, které každodenní připojení k internetu.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
Online prostředí se může s troškou smůly stát opravdu nebezpečným. I proto v České republice vznikl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, který napomáhá bezpečný internet udržet také u nás. Nejen díky této instituce je tak každodenní připojení k internetu mnohem bezpečnější. A to především proto, že tyto institute dávají možnosti aktivního řešení porušování zákonů týkajících se informací v online světě. V minulosti totiž mnoho sporů skončilo tím, že neexistovalo jejich efektivní řešení.
Čtěte také
Přečtěte si i ostatní články z blogu.