792 315 084
OVĚŘIT DOSTUPNOST

Nejrozšířenější připojení k internetu u nás je stále VDSL

Nejrozšířenější připojení k internetu u nás je stále VDSL

Publikováno: 1. 8. 2023351 slovČtení na 1.8 min.

Dnes už je připojení k internetu standardem, který je opravdu všude. Máme ho úplně všichni doma, najdeme ho v obchodních centrech, školách, restauracích i u lékařů. Přitom se postupem času ukázala celá řada velice zajímavých technologií připojení.

Technologií, která ale stále vede v České republice, je připojení k internetu pomocí VDSL. Dnes se přitom podíváme na to, proč je VDSL připojení opravdu tou nejfrekventovanější technologií právě u nás.

Několikátá generace DSL linky

Původní základ této technologie nebyl využívaný pro samotné připojení k internetu. Byl zcela naopak využívaný pro telefonní komunikace. Základní DSL linka tak dokázala ještě dávno předtím, než se spustilo pokrytí internet, poskytnout konektivitu obrovskému množství lidí. A jenom málokterá oblast dnes není pokryta samotným pevným telefonním připojením.

Úplně první připojení k internetu kabelem pak bylo takzvané vytáčené připojení. Bylo na dnešní poměry extrémně pomalé nejen co se týče přenosové rychlosti, ale i náročnosti a rychlosti připojení. Víceméně se jednotlivé stanice v síti museli hlásit o možnost vysílat a přijímat, což samo o sobě dnes již není reálné.

ADSL a VDSL jako nástupci technologie

Původní DSL technologie ale byla nahrazena modernější variantou připojení k internetu, kterou je ADSL. ADSL je používaná do dnešní doby a velice nápadná je asynchronními rychlostmi. Má totiž výrazně větší rychlost stahování dat, než jejich nahrávání

Nejmodernější současnou variantou původního DSL je dneska VDSL, které už dokáže nabídnout nesrovnatelně lepší připojení kabelem než kterákoliv z předchozích variant. Nejvyšší rychlosti touto technologií už nemají problém dosáhnout jednoho gigabitu, čímž se řadí mezi bezkonkurenčně nejlepší možnosti připojení i nás nejen díky dostupnosti.

 

 

Čtěte také

Přečtěte si i ostatní články z blogu.