Zařízení se systémem Android čekají velké změny. Zatímco dříve bylo už tak nějak automatické, že zařízení měla jako výchozí vyhledávač nastavený Chrome, nově si teď uživatelé budou moci vybírat z několika vyhledávačů. Google tímto krokem reaguje na nařčení Evropské unie, že zneužívá dominantního postavení v rámci operačního systému Android.

Android se uživatelů zeptá, který vyhledávač chtějí používat

V zařízeních s operačním systémem Android i nadále zůstane výchozím vyhledávačem Chrome, odteď si ale uživatelé budou moci vybrat i nějaký jiný vyhledávač. Zároveň jim operační systém nabídne i rozhodnout o tom, jaké chtějí mít předinstalované aplikace, což je další příjemná změna, kterou uživatelé určitě uvítají s nadšením.

Vstřícný krok od Google?

Na první pohled se zdá, že Google udělal vstřícný krok, jenže to není tak úplně pravda. Ano, Google skutečně svolil k tomu, že si uživatelé budou moci vybrat i jiný vyhledávač, nežli právě jeho Chrome, nicméně tak nejedná jen tak nezištně.

Ve skutečnosti si totiž za výběr nechá slušně zaplatit. Využije totiž systém aukce, ve které tři nejlepší nabídky vyhrávají. V praxi to bude fungovat tak, že tři vyhledávače, které v aukci získají první, druhou a třetí pozici, budou v nabídce vyhledávačů, mezi nimiž budou moci uživatelé vybírat, po dobu 12ti měsíců. Po této době totiž proběhne další aukce a tahle stále dokola.